Ljubljana je od 7. do 9. listopada ugostila najveću konferenciju u Europi o održivom prometu i prostorno-prometnom planiranju. Među 560 sudionika iz 43 zemlje, uz predstavnike gradova, regija, udruga, kompanija, instituta i fakulteta iz brojnih europskih gradova bili su i predstavnici Sindikata biciklista.
Cilj konferencije je svake godine okupiti stručnjake iz zemalja EU kako bi se uspostavio dijalog o mogućnosti poboljšanja procesa prostorno-prometnog planiranja te uvođenje promjena u prometnom ponašanju građana. Pritom su konferencijske rasprave poslužile za prijenos znanja od predstavnika koji prednjače u primjeni najnovijih znanja u održivom prometu.
Tema ovogodišnjeg sastanka bila je “Dijeljenje Grada” (engl. Sharing the city) s fokusom na održivu urbanu mobilnosti kao važan faktor u postizanju veće kvalitete života. Rezultat rasprava, prezentacija i razmjena znanja je doprinos implementaciji inovativnih, pametnih i održivih rješenja u urbanoj mobilnosti europskih gradova i šire (https://www.civitas.eu/content/civitas-forum-conference-2015).
Predstavnici Udruge su, osim na panelima i prezentacijama bili prisutni i na sajmu koji se uz Forum odvija, te su promovirali rad Udruge i projekte na kojima sudjelujemo kao hrvatski partner.
Budući da smo čuli mnogo dobrih iskustava o provođenju projekata i načinu promocije održivih oblika prometovanja, dogovorili smo i buduće suradnje kako bi u Zagrebu i Hrvatskoj što efikasnije utjecali na promjene u prometnom sustavu, kao i kulturi sudionika u prometu. Pri tome imamo podršku krovne biciklističke organizacije u Europi kao hrvatski član European Cycling Federation-a kako bismo povećali ulogu biciklističkog prometa u prometnim sustavima hrvatskih gradova. Također, osim biciklističkog prometa, možemo i želimo utjecati na sve održive načine putovanja i generalno kvalitetu života građana.
Pritom se želimo koncentrirati na najbolje primjere u susjednim zemljama čiji nam je urbanistički sustav najsličniji. Ljubljana nam je kao grad domaćin ove konferencije jedan od najboljih primjera kako poboljšati situaciju biciklista, pješaka i javnog prijevoza. Posljednjih je godina glavni grad Slovenije puno uložio u infrastrukturu upravo za korisnike tih načina prijevoza, a time je i poslao poruku da je ulaganje u infrastrukturu najbolja promocija i podrška razvoju održivog prometa.
Puni entuzijazma zato krećemo i dalje s radom Udruge te se nadamo da ćemo ostvariti krajnji rezultat, a to je kvaliteta života građana, smanjenje emisija stakleničkih plinova iz prometa i Grad organiziran po principu ‘Grad za ljude’, a ne automobile.
Marko Stančec
Voditelj projekata
Udruga Sindikat biciklista